W dniach 16 – 22 września 2010 odbył się w Krakowie Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu . Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Nowej Huty wraz z Urzędem Miasta Krakowa organizowało poniższej opisane  przedsięwzięcia .

Dnia 16 września 2010 z okazji obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu odbył się rajd rowerowy wokół Łąk Nowohuckich dla młodzieży ze szkół nowohuckich  oraz występ dzieci z przedszkola . Łącznie w imprezie wzięło udział 215 osób w tym 86 rowerzystów oraz 128 dzieci z przedszkoli.

Spotkanie odbyło się przed  Nowohuckiego Centrum Kultury. Rajd otworzył Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Nowej Huty Krzysztof Kwatera. Po jego przemówieniu wystąpiło na scenie 75 dzieci z przedszkola nr 152. Następnie po występie przedszkolaków przemówienie wygłosiła Pani Ewa Olszowska-Dej.

Po przemowach i wystapieniach odbył się rajd rowerzystów wokół Łąk Nowohuckich wśród których brali udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej 92, III Liceum Ogólnokształcącego, XI Liceum Ogólnokształcącego, Chemobudowy oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych. W tym czasie dzieci z Przedszkola 108 uczestniczyły w lekcji edukacyjnej o Łąkach Nowohuckich, którą prowadziła Pani Jolanta Sendur z Urzędu Miasta Krakowa.

Uczestnicy rajdu oraz dzieci z przedszkoli otrzymały drobne upominki w postaci koszulek, kamizelek odblaskowych, odblaskowych opasek oraz breloczków.

Dzień 17.09.2010 był X Dniem Dziedzictwa Kulturowego Nowej Huty . W tym dniu swoje drzwi dla mieszkańców Nowej Huty a także dla turystów otwarły Nowohuckie Muzea , Dworki , Domy Kultury a także Teatr Ludowy . Zwiedzający mogli podziwiać bogactwo kulturowe zgromadzone przez dziesięciolecia w Muzeach Nowej Huty . Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się następujące atrakcje : stała ekspozycja w Dworku Jana Matejki , zabytek bez tajemnic – Fort 49 , bezpłatne oprowadzanie po kompleksie w Branicach , wystawa „Czas zatrzymany” – archiwalne fotografie Nowej Huty , spacer po Nowej Hucie zorganizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – oddział Dzieje Nowej Huty , zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego . Wyżej wymienione instytucje udostępniły w tym dniu swoje ekspozycje bezpłatnie .

W dniu 18.09.2010 odbyła się wycieczka autokarowa do Stryszowa Szlakiem Bursztynowym. Wzięły w niej udział dzieci z świetlic środowiskowych prowadzonych przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Nowej Huty . Ruszyliśmy o godzinie 9:00 spod hotelu LIPSK w Nowej Hucie . Stamtąd pojechaliśmy do Stryszowa , gdzie na początek wycieczki  zwiedzaliśmy XVI wieczny  Stryszowski Dwór . Z Dworu udaliśmy się do EKOMUZEUM ICCP , gdzie mieliśmy okazje wtajemniczyć się w technologię ekologiczną . Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie XVIII wiecznego Kościoła w Stryszowie z wyposażeniem w stylu baroku . W kapliczce na przykościelnym cmentarzu znajduje się cenna późnogotycka rzeźba z warsztatu Wita Stwosza „ Modlitwa w Ogrójcu „ którą mieliśmy okazję podziwiać. Po fascynującym zwiedzaniu udaliśmy się na posiłek w Kalwarii Zebrzydowskiej. Chwila przerwy dobrze nam zrobiła . Wypoczęci i pełni sił ruszyliśmy w dalszą drogę . Udaliśmy się do Kościoła w Kalwarii Zebrzydowskiej , gdzie złożyliśmy prośby o zdrówko dla naszych rodzin oraz najbliższych znajomych a także dla nas samych . Na tym nasza wycieczka się zakończyła . Pełni wrażeń powróciliśmy do domów aby móc opowiedzieć najbliższym co ciekawego widzieliśmy .