(I edycja – 01.01.2010 – 30.04.2010, II edycja – 01.05.2010 – 31.12.2010)

Zespół Teatru trochę Innego powstał przy Stowarzyszeniu Skrzydła – Centrum Terapii, Sztuki i Integracji w Krakowie, w 2003 roku. Niewątpliwie, największym osiągnięciem Teatru są trzy premiery, które do tej pory wystawiono. Były to sztuki oparte na tekstach Antoine’a Saint-Exupéry’ego, Samuela Becketta oraz Franza Kafki. Równolegle do pracy teatralnej prowadzone są różnorodne warsztaty rozwijające aktorów. Nie inaczej dzieje się w tym roku.

Już w styczniu rozpoczęli realizację I edycji projektu „Lekcje teatru – lekcje życia” – 2010. Głównym działaniem podjętym w jego ramach było przeprowadzenie warsztatów twórczych dla aktorów Teatru trochę  Innego. Miały one na celu rozwój grupy teatralnej, wprowadzenie do zespołu nowych uczestników, rozpoczęcie prób do nowego spektaklu oraz przeprowadzenie czterech bloków ćwiczeń: choreoterapeutycznych, muzykoterapeutycznych, dramowych i psychodramatycznych.

Projekt kontynuuje działania z lat poprzednich. Pozwala to na to, by uczestnicy rozwijali się systematycznie, nabywali nowych umiejętności bazując na tym czego nauczyli się wcześniej. Z kolei to powoduje, że obecność na zajęciach przyczynia się do zmiany jakości życia aktorów. Pomaga rozwiązywać im konkretne problemy, z którymi borykają się na co dzień:

• zajęcia dają możliwość wyjścia z izolacji własnego środowiska
  • przyczyniają się do obalania nieprawdziwego, zinfantylizowanego  wizerunku osób niepełnosprawnych,  oraz funkcjonujących krzywdzących stereotypów na temat ich  twórczości
  • umożliwiają  realizację własnej aktywności przez rodziców i rodziny uczestników

Dzięki, podpisanej jeszcze w ubiegłym roku, umowie dotacji z Fundacją PZU, mogli rozpocząć działania od pierwszych dni stycznia.  Pozyskali kolejne fundusze ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (Umowa dotycząca dofinansowania działań w ramach Programu Edukacja Kulturalna). Pozwala to na opłacenie tegorocznych kosztów projektu, oraz umożliwia pracę nad nową premierą.

Zajęcia prowadzone są bez przerw a pozyskane dotacje pozwalają planować z wyprzedzeniem następne działania. W maju rozpoczęli II edycję projektu. W czerwcu uczestniczyli w Międzynarodowym Biennale – IX Spotkaniach Teatralnych – Terapia i Teatr w Łodzi, prezentując spektakl pt. Proces3. Obecnie skupiają swoje siły na pracy nad nowym spektaklem pt. „Billy kaleka”. Podstawą scenariusza jest tekst Martina McDonagha pt. „Kaleka z Inishmaan”. Ciągle poszukują nowych osób zainteresowanych twórczością teatralną, chcących występować na scenie. Ale nie tylko; są otwarci na współpracę z pedagogami i wolontariuszami. Chętnie nawiążą kontakt ze studentami kierunków pedagogicznych i artystycznych. Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie – 510 150 139, mailowo – Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub na stronie internetowej – www.skrzydla.org.pl

Projekt jest realizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt finansowany ze środków Fundacji PZU.