16 września

Dnia 16 września 2011 w ramach obchodów Europejkiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu odbył się rajd rowerowy wokół Łąk Nowohuckich dla młodzieży z nowohuckich szkół oraz występ dzieci z Przedszkola 152. Łącznie w imprezie wzięło udział 180 osób, w tym 100 rowerzystów oraz 80 dzieci z przedszkoli.

Spotkanie odbyło się przed Nowohuckim Centrum Kultury. Rajd rowerowy Dyrektor Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Nowej Huty Pani Bożena Kutrzeba - Nikiel oraz Dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa - Pani Ewa Olszowska - Dej. Po przemówieniach na scenie wystąpiło 30 dzieci z Przedszkola 152 ze spektaklem na temat segregacji śmieci. Następnie rozpoczął się rajd rowerzystów wokół Łąk Nowohuckich, w którym brali udział uczniowie oraz wychowawcy ze Szkoły Podstawowej nr 92, Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1, III Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Budowlanych "Chemobudowa - KRAKÓW", XI Liceum Ogólnokształcące oraz Gimnazjum nr 42.

W tym czasie dzieci z Przedszkola 108 uczestniczyły w lekcji edukacyjnej, której tematem były Łąki Nowohuckie. Prowadziła je Pani Jolanta Sendur z Urzędu Miasta Krakowa. Uczestnicy rajdu oraz dzieci z przedszkoli otrzymały drobne upominki w postaci koszulek, kamizelek odblaskowych i innych akcesorii.

Serdecznie dziękujemy za czynny udział szkół oraz przedszkoli w obchodach Eurpejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

 

27 czerwca - 31 sierpnia

 

W okresie wakacyjnym podopieczni Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych Wsparcia Dziennego prowadzonych przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nowej Huty brali udział w licznie przygotowanych atrakcjach kulturalno – rekreacyjnych.

W dniach od 13 do 23 lipca 2011r. trzydziestu podopiecznych pojechało na kolonię letnią do Jordanowa. Na codziennych wędrówkach poznawali okolicę, ośrodka oraz miasto. Jeśli pogoda dopisała, pod czujnym okiem ratownika korzystali z basenu na terenie ośrodka. Odbywały się zawody sportowe: babington, plażowa piłka siatkowa. Dzieci bardzo się ze sobą zżyły, zintegrowały. Przy pożegnaniach poleciało wiele łez.

Z Jordanowa nasi podopieczni pojechali na wycieczkę do Suchej Beskidzkiej. Tam zwiedzali Zamek. Najbardziej zainteresowani byli legendą o dziedziczce, która po śmierci pojawia się nocą na krużgankach. Potem udali się do Karczmy „Rzym”, gdzie wg legendy diabeł złapał Pana Twardowskiego. Byli również Parku Zabaw Dziecięcych „Niwa Park” w miejscowości Osielec.

W Krakowie również nie brakowało atrakcji. Do ciekawych przedsięwzięć należało zwiedzanie fabryki cukierków „Ciu Ciu”, gdzie dzieci przyglądały się procesowi tworzenia słodyczy i miały okazję spróbować ich tuż po tym, jak zostały zrobione. Raz w tygodniu przy ładnej pogodzie dzieci korzystały z boiska Wielofunkcyjnego MDK, gdzie odbywały się zajęcia sportowe, a dwa razy w tygodniu chodziły na pływalnie (Basen Wandzianka i Com Com Zone – w zależności od pogody). Dzieci odwiedziły również Yacht Klub, Muzeum Nowej Huty, Muzeum Manggha, kopiec Wandy i Piłsudskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej, wystawy w NCK, Muzeum Lotnictwa. Były również na Strzelnicy pneumatycznej, ściance wspinaczkowej i w Parku Edukacji Rozwojowej. Opiekunowie zabrali podopiecznych na spacer do Parku Lotników i nad Zalew Nowohucki.

Nasze dzieci brały również udział w projekcie „Królewskie wakacje” organizowanym przez Stowarzyszenie „Na Rzecz Rozwoju”. W programie była zabawa w Parku Wodnym, seans filmowy w kinie Kijów, posiłek w pizzerii, zwiedzanie Krypty Zasłużonych na Skałce oraz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Podziemia Rynku.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nowej Huty oraz dzieci dziękują Fundacji Demos oraz ENION SA za wsparcie finansowe, które pozwoliło w organizacji letniego wypoczynku.

 

 

 

10.05.2011

Odbyło się spotkanie w Szkole Podstawowej nr 100 z przedstawicielami Kuratorium Oświaty w sprawie Działalności Placówki opiekuńczo - wychowawczej „Gwiazdeczki” prowadzonej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Nowej Huty. Tematem była ewaluacja szkoły.

 

15-16 kwietnia 2011

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nowej Huty z Forum dla Nowej Huty zorganizowało obchody Dni Ziemi 2011. Jak co roku udział w rajdzie rowerowym wokół Łąk Nowohuckich wzięła młodzież z krakowskich szkół: Gimnazjum nr 42, Szkoła Podstawowa nr 92, III Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Mechanicznych 3,Zespół Szkół Budowlanych "CHEMOBUDOWA - KRAKÓW”, Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1, Zespół Szkół Poligraficznych, Przedszkole 108. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy. Dnia 16 kwietnia odbyła się wycieczka do Lanckorony dla dzieci z placówek opiekuńczych.

 

 

12.05-02.10.2011

Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Michał Niezabitowski, zaprasza 11 maja o godz. 18.00 na otwarcie wystawy „Zagrajmy to jeszcze raz… Muzyka Nowej Huty 1950-2000.” Kuratorem wystawy jest Paweł Jagło.

 

6.05 - 30.09.2011

Trwa projekt dla szkół ”Mieć wyobraźnię miłosierdzia” prowadzony przez Zespół Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego os. Teatralne 4a. Projekt obejmuje placówki opiekuńczo-wychowawcze prowadzone przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Nowej Huty przy os. Albertyńskim i os. Wysokim. Wolontariusze pomagają w nauce, organizują Dzień Dziecka, imprezę na zakończenie Roku Szkolnego, kurs pierwszej pomocy, zbiórkę artykułów szkolnych, konkursy, a na zakończenie wycieczkę autokarową.

 

7 kwietnia 2011

Siódmego kwietnia bieżącego roku miała miejsce konferencja „Forum Regionów” towarzysząca 21. Krakowskiemu Salonowi Turystycznemu pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego. Konferencja pozwoliła na wymianę wiedzy oraz doświadczeń w zakresie produktu regionalnego. Zostały omówione zagadnienia z zakresu produktu turystycznego, regionalnego oraz ich wzajemnych zależności a także szans i zagrożeń dla rozwoju regionu w związku z planowanym lub funkcjonującym produktem. Miejscem konferencji było Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.