23 kwietnia 20016

Wycieczka do Lanckorony w ramach "Dni Ziemi"

W dniu 23.04.2016 r., wychowankowie placówek z osiedli: Albertyńskiego, Kalinowego i Wysokiego wybrali się 30 kilometrów za Kraków do malowniczej miejscowości Lanckorona. Na lanckorońskim rynku, tam gdzie anioł sercem stoi, rozpoczęła się gra terenowa „Quest – zostań poszukiwaczem lanckorońskich aniołów”. Zadaniem dzieci było wykonywanie zadań w terenie zgodnie ze wskazówkami pani przewodnik. Dzięki tej grze dzieci zobaczyły najciekawsze zakątki tego miejsca, w tym m.in.: Izbę Muzealną, Studnię Anielskich Wspomnień, Willę pod Aniołami, dom „Poza Horyzonty”, piekarnię o której można usłyszeć w piosence „Lanckorona” Marka Grechuty oraz kościół z niebieskim dachem stanowiący kraniec lanckorońskiego rynku.

Po ciekawej grze terenowej, dzieci oraz wychowawcy udali się do pobliskiej miejscowości Jastrzębia. W Jastrzębi czekał na wszystkich Druh Maciej, który z całą świtą gości udał się prosto do lasu. Pierwszy etap wycieczki do lasu stanowiła nauka parzenia herbaty w mniej dogodnych warunkach. Dzieci miały do dyspozycji: drewno, garnuszki, liście herbaty, cukier, cynamon, pomarańczę oraz wszystko to co dała lasu natura. Zadaniem podopiecznych było nie tylko stworzenie mieszanki herbaty, ale i również skonstruowanie odpowiednich palenisk stanowiących konstrukcję do jej zaparzenia. Drugi etap wycieczki do lasu polegał na przejściu przez ogromną pajęczynę z zastosowaniem różnych technik oraz przedostaniu się z jednego brzegu rzeczki na drugi.

Po zadaniach iście survivalowych, wszyscy wspólnie udali się spacerem do rodzinnego gospodarstwa Druha Macieja gdzie na miejscu czekał przepyszny obiad. Po wyśmienitej uczcie odbyły się warsztaty gospodarskie, a w nich m.in.: sztuka wykorzystania ziół w celach leczniczych i gastronomicznych, pieczenie domowej pizzy na cieście drożdżowym oraz nauka budowy ogniska. To była piękna, słoneczna i bardzo ciekawa sobota!

 

22 kwietnia 2016

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Dni Ziemi 2016–

Dni Ziemi to coroczna impreza organizowana wspólnie z Wydziałem Kształtowania Środowiska UMK. Obchody Dni Ziemi mają charakter ogólnokrajowy. Ich celem jest skupienie uwagi jak największej liczby osób w sprawie związanej ze stanem środowiska naturalnego i jego ochroną.

W tym roku Dni Ziemi odbyły się w Nowej Hucie na placu Centralnym. Wzorem Krakowskiego Festiwalu Recyklingu prowadzona była zbiórka surowców w zamian, za które rozdawane były sadzonki kwiatów i krzewów. Całość imprezy uświetniały występy dzieci z nowohuckich szkół i przedszkoli. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nowej Huty w ramach obchodów Dni Ziemi 2016 zorganizowało, jak co roku przejazd rowerowy wokół Łąk Nowohuckich w którym udział wzięła młodzież z nowohuckich szkół.

Rajd odbył się 22 kwietnia 2016 i został uroczyście otwarty przez Panią Wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Nowej Huty Bożenę Kutrzebę – Nikiel .W imprezie wzięła udział Pani Kierownik Jolanta Zając z UMK Wydział Kształtowania Środowiska, która przedstawiła ciekawy program imprez odbywających się w ramach obchodów Dni Ziemi.. Dla najmłodszych, tłumnie przybyłych uczestników z Przedszkola nr 108 przeprowadzona została lekcja edukacyjna która poprowadziła Pani Jolanta Sendur z Wydziału Kształtowania Środowiska UMK. Przedszkolaki mogły usłyszeć wiele ciekawostek na temat Łąk Nowohuckich. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.

W imprezie wzięło udział 120 rowerzystów oraz 70 przedszkolaków.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nowej Huty serdecznie dziękuje młodzieży oraz nauczycielom, którzy wzięli udział w tegorocznym Rajdzie Rowerowym.

Wykaz szkół, biorących udział w rajdzie:

Szkoła Podstawowa nr 92 os. Kalinowe

III L.O os. Wysokie

Zespół Szkół Mechanicznych nr 3 os. Szkolne

Zespół Szkół Elektrycznych nr 2 os Szkolne

Zespół Szkół Poligraficzno- Medialnych os Tysiąclecia

Zespół Szkół Budowlanych „Chemobudowa- Kraków S.A.” os. Urocze

 

Styczeń 2016

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

ZIMA W MIEŚCIE 2016

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nowej Huty wspólnie z członkami Forum dla Nowej Huty przygotowało program na ferie 2016 pt. "Zima w Mieście" dla świetlic środowiskowych z os. Albertyńskiego36, os. Wysokiego 6 i os. Kalinowego18

Poniżej przedstawiamy dokładny program dla wszystkich dzieci z Nowej Huty, które mogą dołączyć się do poniższych wydarzeń bezpłatnie:

18.01.- Zwiedzanie pokonkursowej wystawy Szopek Krakowskich

19.01.- Muzeum MOCAK- Krakowscy artyści, oprowadzanie po wystawie.

20.01.- W rytmie walca, czyli co się działo w karnawale. Warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat

21.01.- Teatralni detektywi – czy obraz może mówić?. Warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 8–12 lat

22.01.- Basen międzyszkolny os. Kolorowe

25.01.- Od berła do berełka, czyli opowieść o symbolach władzy. Zajęcia dla dzieci w wieku 8–14 lat

26.01.- Ty zostań artystą ludowym. Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–11 lat.

27.01.- Basen międzyszkolny os. Kolorowe.

28.01.- Szopka i kropka. Warsztaty szopkarskie dla dzieci w wieku 6–12 lat.

29.01.- Wycieczka za miasto „Dulowa- miejsce z charakterem”.

 

 

04.12.2015

Spotkanie ze św. Mikołajem


Dnia 4-tego grudnia 2015 r. odbyło się spotkanie ze świętym Mikołajem w świetlicy środowiskowej na os. Kalinowym 18. W uroczystości wzięło udział 100 dzieci ze świetlic mieszczących się przy os. Kalinowym, os. Wysokim oraz os. Albertyńskim; licznie przybyli także rodzice dzieci, chcący podziwiać swoje pociechy podczas występów. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 17.00. Dzieci wywołały Świętego  Mikołaja, który rozpoczął  zabawę, opowiadał dzieciom o swoim miejscu zamieszkania i tradycjach z nim związanym. Dzieci uważnie słuchały i zadawały pytania.

Po ciekawej pogawędce z Mikołajem, dzieci rozpoczęły przygotowania do przedstawień artystycznych, które przygotowały  dla Świętego Mikołaja. Pierwsza wystąpiła świetlica z os. Wysokiego  ”Zwariowane Aniołki”, która przygotowała zawody mikołajkowe do których zaproszono inne świetlice.  Zabawa była wspaniała i wzbudziła wiele emocji, były wyróżnienia i nagrody.  Następną świetlicą, która wystąpiła były Gwiazdeczki z os. Albertyńskiego, przygotowały piękne piosenki, wierszyki mikołajkowe oraz występ taneczny śnieżynek, które uczyły Mikołaja różnych figur z gimnastyki artystycznej. Ostatnią świetlicą, która wystąpiła byli gospodarze z os. Kalinowego „Potworki”. Dzieci prezentowały się przepięknie w własnoręcznie zrobionych strojach.  Przedstawienie  dotyczyło  Świętego  Mikołaja, który na koniec podarował prezenty wychowawcom ze wszystkich świetlic.

Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami.  Po wszystkich przedstawieniach, dzieci oczekując  na prezenty, wspólnie odśpiewały piosenkę o św. Mikołaju.  Kiedy nadszedł długo oczekiwany moment, każde z dzieci otrzymało prezent od Świętego  Mikołaja.  Radość z upominków była wielka, dzieci cieszyły się z otrzymanych podarunków i  z przyjemnością prezentowały ich zawartość wychowawcom i rodzicom.

Kiedy każdy dostał swój prezent zaprosiliśmy wszystkich na pyszną szarlotkę. Rozmowy z Mikołajem oraz pamiątkowe zdjęcia zakończyły to grudniowe spotkanie a także pobudziły nas do radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

Podziękowania składam wszystkim wolontariuszom z  ArcelorMittal, którzy w ramach wolontariatu pracowniczego byli z nami przy pakowaniu  paczek dla dzieci, ubieraniu i porządkowaniu sali, przygotowaniu poczęstunku . Podziękowania kierujemy  również dla Mikołaja, w którego wcielił się emerytowany pracownik ArcelorMittal.

Serdeczne podziękowania należą sie sponsorom, którzy jak co roku przyszli nam z pomocą i pomogli  zorganizować  imprezę dla naszych podopiecznych.

 

29 styczeń 2016

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Wycieczka do Dulowej

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nowej Huty na zakończenie ferii zimowych w dniu 29 stycznia 2016r. zorganizowało wycieczkę dla wychowanków świetlic środowiskowych, które prowadzi. Dzieci w jej ramach odwiedziły miejscowość Dulowa, w której mieści się jedna z sześciu wiosek tematycznych w Małopolsce. W Dulowej w 2014r. powstał szlak tematyczny dotyczący zaginionych zawodów. Znajduje się tu 9 kamieni, każdy poświęcony innemu zawodowi. Mamy więc Prządkę, Drwala, Sokolnika, Koniuszego, Młynarza, Skrybę, Zielarkę, Nosiwodę i Bartnika, przy każdym z kamieni czekają atrakcje związane z zawodem. Wprogramie przygotowanym przez organizatorów zapewniono naszym podopiecznym warsztaty plastyczne pt. „Drewniane układanki”, zajęcia plenerowe w lesie, zwiedzanieczęści szlaku. Najpierw odbyły się dla nas warsztaty plastyczne, na których dzieci mogły układać mozaiki z drewna, przykleić je później na specjalnie przygotowanych deseczkach i zabrać ze sobą. Później odbyły się zajęcia w terenie, gdzie mogliśmy zobaczyć obozowisko drwala, narzędzia jakimi się posługiwał, zwiedzić jego szałas, a nawet spróbować zbudować własny. Po zajęciach zjedliśmy obiad, obyło się uroczyste wręczenie certyfikatów „Odkrywców Zaginionej Wioski”, zakończony zabawą taneczną, po czym wróciliśmy do Krakowa.

Bardzo serdecznie polecamy to miejsce, ze względu na profesjonalne przygotowanie, przemiłą obsługę i moc atrakcji. Stowarzyszenie składa serdeczne podziękowanie sponsorom, dzięki którym dzieci z naszych świetlic środowiskowych mogły wyjechać poza Kraków oraz spędzić przyjemnie czas wolny od szkoły.

 

Grudzień 2015

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Wigilia w świetlicach 2015

W ostatnich dniach grudnia 2015r przed Świętami Bożego Narodzenia, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nowej Huty wspólnie z członkami Forum dla Nowej Huty przygotowało dla każdej ze świetlic małą Wigilię. Odbyły się spotkania przy choince w blasku świec, okraszone symbolicznym barszczykiem. Na odświętnie przygotowanym przez dzieci stole, oprócz mandarynek i niskokalorycznych ciastek były opłatki, którymi się połamały składając życzenia. W przerwach między śpiewaniem kolęd  dzieci dzieliły się opowieściami jak w poszczególnych domach spędzają święta narodzenia Jezusa.

 

 

Wrzesień 2015

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

ZAPRASZAMY WSZYSTKIE DZIECIAKI Z NOWEJ HUTY DO NASZYCH ŚWIETLIC

Serdecznie informujemy wszystkich mieszkańców Nowej Huty,  że Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nowej Huty  od 2005r prowadzi trzy świetlice środowiskowe na  terenie dzielnicy, które mają służyć wszystkim dzieciom ze szkół podstawowych i zapewniać im zajęcia w czasie wolnym po szkole.

Są to:

1.      Świetlica  przy Szkole Podstawowej nr 92 na os. Kalinowym18, przybrała nazwę „ Potworki ”

2.      Świetlica  przy  Liceum Ogólnokształcącym Nr III  na os. Wysokim 6- przybrała nazwę „Zwariowane Aniołki”

3.      Świetlica  przy Szkole Podstawowej nr 100  na os. Albertyńskim 36- przybrała nazwę „ Gwiazdeczki”

Placówki przez swoją wieloletnią działalność wykształciły  swoje zwyczaje i zebrały wiele miłych wspomnień. Spotykamy się od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 20.00.

Oprócz codziennych zajęć, można jeszcze liczyć na wycieczki w roku szkolnym (najbliższa już 19.09). W wakacje też nie pozwalamy się nudzić. Latem organizowane są dwutygodniowe kolnie dla naszych podopiecznych oraz plan wakacyjnych zajęć w mieście , a w ferie zimowe organizujemy wyjścia na łyżwy czy basen.

Nasz tradycyjny plan dnia wygląda następująco:
16.00 - 16.15 - schodzenie dzieci do świetlicy
16.15 - 17.00 - przygotowywanie do lekcji
17.00 - 17.30 - podwieczorek i sprzątanie po nim
17.45 - 19.45 - gry i zabawy, warsztaty.
19.45 - 20.00 - sprzątanie, zakończenie dnia
Naszym nadrzędnym celem jest stworzenie dzieciom możliwość wszechstronnego rozwoju, dlatego dbamy o różnorodność zajęć: od plastycznych i typowo manualnych, przez sportowe i dydaktyczne do czysto rozrywkowych, jakimi są na przykład piątkowe wieczory filmowe, kiedy nasze placówki zamieniają  się w małe sale kinowe. Organizujemy także zajęcia zespołowe, aby uczyć dzieci współistnienia w grupie i współdziałania. Nasze spotkania są także okazją do budowania w dzieciach poczucia odpowiedzialności, które wyraża się choćby w ich zaangażowaniu w ulepszaniu pomieszczeń placówki i dbaniu o porządek.
Dzieci są tak zaabsorbowane swoimi zajęciami, że nie mają czasu na dłuższe zastanawianie nad odpowiedzią na pytanie, dlaczego przychodzą do placówki. Z gwaru wyłowić można: "bo można pograć w piłkę", "bo panie są fajne", "bo pani pomaga zrobić zadanie". Jednak chyba najlepszym dowodem na to, że lubią spędzać czas u nas jest ich codzienna obecność.

Świetlice prowadzi wykwalifikowana kadra pedagogiczna składająca się z osób,  które z różnych powodów czują się związane z nowohuckimi dziećmi oraz szczęśliwe, że mogą kształtować młodych ludzi .

Rok szkolny 2015/2016 rozpoczęliśmy zgodnie z planem 1.09, działamy i jesteśmy otwarci na każdego nowego uczestnika. Gorąco zachęcamy do zapisywania się do naszych  świetlic. Można to zrobić codziennie w godzinach jej działania.

Prezes  Stowarzyszenia Bożena Kutrzeba- Nikiel z kadrą pedagogiczną zaprasza  wszystkie dzieci, które chcą odwiedzać nasze placówki.