25 kwietnia

25 kwietnia z okazji Dni Ziemi 2015 odbyła się wycieczka autokarowa       Szlakiem Bursztynowym  zorganizowana  przez Stowarzyszenie na Rzecz         Rozwoju Nowej Huty.  Wzięli w niej  udział podopieczni Placówek  Wsparcia       Dziennego w Nowej Hucie prowadzone przez Stowarzyszenie.


Celem podróży była malownicza miejscowość u podnóża Babiej Góry- Zubrzyca Górna.
Dzieci zwiedziły Orawski Park Etnograficzny, w którym między innymi, brały        udział w ciekawych warsztatach wytwarzania lnu. Oprócz interaktywnego pokazu, każdy uczestnik wyprawy dostał łodygi, z których następnie, korzystając ze        specjalnych narzędzi, przygotowywał włókna gotowe do przędzenia tkaniny.


Wszyscy chętnie zabrali się za to zadanie i z ogromną satysfakcją chwalili          efektami swojej  pracy.
Po warsztatach, pani przewodnik oprowadziła grupę po skansenie, opowiadając przy tym, jak żyli ludzie w XVII wieku.
Po tak miło, ale i pouczająco spędzonym czasie każdy z wielkim apetytem zabrał się za pyszny obiad w regionalnej restauracji opodal zwiedzanego muzeum.


Po posiłku, zmęczone i zadowolone dzieci oraz ich wychowawcy wrócili do         Krakowa, nie mogąc się już doczekać kolejnej wycieczki.
Stowarzyszenie składa podziękowania sponsorom za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.

 

Dni Ziemi 2015

Dni Ziemi to coroczna impreza organizowana wspólnie z Wydziałem Kształtowania Środowiska UMK. Obchody Dni Ziemi mają charakter ogólnokrajowy. Ich celem jest skupienie uwagi jak  największej liczby osób w sprawie związanej ze stanem środowiska naturalnego i jego ochroną.
Dni Ziemi odbyły się w Nowej Hucie na placu Centralnym. Wzorem Krakowskiego Festiwalu Recyklingu prowadzona była zbiórka surowców w zamian, za które rozdawane były sadzonki kwiatów i krzewów. Całość imprezy uświetniały występy dzieci z nowohuckich szkół i przedszkoli. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nowej Huty w ramach obchodów Dni Ziemi 2015 zorganizowało, jak co roku przejazd rowerowy wokół Łąk Nowohuckich  w którym udział wzięła młodzież z nowohuckich szkół.

Rajd odbył się 24 kwietnia o godz.10.00 i został uroczyście otwarty przez Panią Wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Nowej Huty Bożenę Kutrzebę – Nikiel, Jolantę Sendur z UMK Wydział Kształtowania Środowiska oraz Pana Dyrektora Nowohuckiego Centrum Kultury Zbigniewa Grzyba.  Dla najmłodszych, tłumnie przybyłych uczestników przeprowadzona została lekcja edukacyjna przez Panią Jolantę Sendur z Wydziału Kształtowania Środowiska UMK. Przedszkolaki mogły usłyszeć wiele ciekawostek na temat Łąk Nowohuckich, dowiedzieć  się jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne, oraz jak istotne jest segregowanie śmieci w celu ich późniejszego przetwarzania.
Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.

Serdeczne podziękowania składamy Dyrektorom Szkół oraz wychowawcom, którzy zachęcają  młodzież do aktywnego uczestnictwa  w cyklicznych przejazdach rowerowych promując Zielony Szlak Nowa Huta – Dłubnia.

Wykaz szkół, biorących udział w Rajdzie:
1.Zespół Szkół Budowlanych Chemobudowa” os. Urocze 13 Kraków
2.Zespół Szkół Mechanicznych nr 3 os. Szkolne 37 Kraków
4.Zespół Szkół Gastronomicznych w Krakowie
5. Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych w Krakowie 
5.Samorządowe Przedszkole nr 108, os. Handlowe 3 Kraków

 

16-27 lutego 2015r

Stowarzyszenie wspólnie ze sponsorami oraz członkami Forum dla Nowej Huty zorganizowało dla dzieci ze świetlic środowiskowych plan ferii zimowych 2015r. Wśród licznych atrakcji były wycieczki po Krakowie, basen, boisko  wielofunkcyjne, Muzeum Mocak, Kino Agrafka,Teatr Ludowy , Muzeum Lotniska , Muzeum Dzieje Nowej Huty i wiele innych. W ostatnim dniu ferii dzieci pojechały na wycieczkę do miejscowości Kostrza - Sadek. Mała urokliwa miejscowość w jej pobliżu mieści się góra Kostrza. Dzieci zwiedziły gospodarstwo rolne, zwierzaki cieszyły się powodzeniem. Po spacerze w izbie , która obecnie jest świetlica można było wysłuchać opowieści o starym piecu do pieczenia chleba i innych atrakcjach tego czarodziejskiego zakątka. W porze popołudniowej po smacznym obiedzie dzieci uczestniczyły w warsztatach mydlarskich.  Każdy  samodzielnie wykonał mydełko  glicerynowe o zapachu rożnych aromatycznych olejków. Dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki, pełne radości wracały do Krakowa.

 

25 listopada 2014r

Pracownik Stowarzyszenia uczestniczył w spotkaniu w sprawie koncepcji oraz warunków otwartego konkursu ofert na realizacje zadania pn. " Centrum Obywatelskie".

 

13 luty 2015r

W dniu 13 luty 2015r Dyrektor Stowarzyszenia uczestniczył w spotkaniu inauguracyjnym : Dni Ziemi 2015", które odbyło się w  Urzędzie Miasta Krakowa - Wydział Kształtowania Środowiska os, Zgody. Rozpoczęliśmy prace związane z organizacją tego przedsięwzięcia.

 

5 grudnia 2014r.

5 grudnia odbyło się spotkanie ze świętym Mikołajem w świetlicy środowiskowej na os. Kalinowym . W uroczystości wzięły udział dzieci ze świetlic mieszczących się przy os. Albertyńskim, os.Wysokim, os. Kalinowym. Licznie przybyli także rodzice dzieci, chcący podziwiać swoje pociechy podczas występów. Wychowankowie przygotowali na tą okazje krótkie przedstawienia teatralne oraz świąteczne piosenki i wierszyki. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.Po wszystkich przedstawieniach , dzieci oczekując na prezenty, wspólnie odśpiewały piosenkę o  św. Mikołaju. Kiedy nadszedł długo oczekiwany moment, każde z dzieci otrzymało p[prezent . Radość z upominków była wielka .

Serdeczne podziękowania należą się sponsorom, którzy jak co roku przyszli nam z pomocą i pomogli w zorganizować imprezę dla naszych podopiecznych.

 

19-20 listopada 2014r

Uczestniczyliśmy w cyklu szkoleń Akademia Kraków dla NGO zorganizowanych przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej w Krakowie. Tematy spotkań-  Pozyskiwanie środków/ Fundraising.